گزارش اولیه کمیته ویژه بررسی سانحه قطار تبریز-مشهد

اویان نیوز: کمیته ویژه بررسی علل تصادف قطار تبریز-مشهد نتیجه اولیه تحقیقات در این زمینه را اعلام کرده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری صداوسیما، اکبر ترکان، مسئول کمیته ویژه بررسی حادثه تصادف قطار گفته است که “جمع‌بندی بازدیدها و بررسی‌ها نشان داده است که سیستم اتوماسیون راه آهن کار خود را به درستی انجام داده و این ضایعه اسف‌بار از آنجا آغاز شد که سیستم به دلایلی که در دست بررسی است، از حالت اتوماسیون خارج شده و به حالت دستی در آمده است.”

صبح جمعه، ۵ آذر ۹۵، دو دستگاه قطار مسافربری در ایستگاه هفت خوان سمنان با هم برخورد کردند که در اثر آن، بیش از چهل و پنج نفر کشته و شمار دیگری زخمی شدند. تصاویر ویدیوئی از محل این حادثه وقوع آتش‌سوزی گسترده را نشان می‌داد. به خبرگزاری های داخلی ایران، اکثر قربانیان این حادثه از آذربایجان شرقی بودند.

ترکان گفته است “اینکه قصور یا تقصیر در وقوع این حادثه متوجه کیست در دست بررسی است”. وی افزوده است که از کارخانه اتوماسیون راه آهن و شرکت پیمانکار آن هم بازدید شده و کمیسیون ویژه برای تدوین و ارائه گزارش نهایی به رئیس جمهوری منتظر اعلام نظر کمیسیون سوانح راه آهن است.

در پی وقوع حادثه تصادف قطار در هفت خوان، به دستور معاون اول رئیس جمهوری کمیته ویژه بررسی متشکل از اکبر ترکان، مشاور ویژه رئیس جمهوری، رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهوری، رئیس اسبق شرکت راه آهن، مشاور معاون اول رئیس جمهوری و استانداران آذربایجان شرقی و سمنان برای بررسی علت وقوع این حادثه تشکیل شد.

در ارتباط با این حادثه، معاون وزیر راه و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی در یک برنامه تلویزیونی، ضمن عذرخواهی از مردم، از سمت خود استعفا داد. وی گفت که “تقصیر مشکلات به وجود آمده به عهده عوامل انسانی بوده که در …read more

From:: Oyan News

      

بیهوشی مرتضی مرادپور در جریان اعتصاب غذا

اویان نیوز: مرتضی مرادپور زندانی سیاسی محبوس در ندامتگاه کرج حال اعتصاب غذا بیهوش شده است.

بنا بر اطلاع اویان نیوز به نقل از خانواده این فعال آذربایجانی روز پیش با برقراری تماس تلفنی از بیهوشی در سلول محل نگهداری خبر داده است.

بنا به گفته مرتضی مرادپور وی روز یکشنبه ۷ آذر ۹۵ در ۳۴مین روز از اعتصاب غذای خویش با از دست دادن تعادلش به زمین برخورد کرده و از ناحیه پیشانی دچار جراحت شده است.

در پی این حادثه مسئولین زندان خواستار انتقال به بهداری زندان برای مداوای پیشانی وی که در اثر ضربه دچار تورم شده بوده شده‌اند که با مخالفت مرتضی مرادپور مواجه شده‌اند.

به گفته این فعال مدنی، تا تحقق خواسته‌هایش از پذیرش خدمات پزشکی نیز ممانعت خواهد کرد.

مرتضی مرادپور از روز سه‌شنبه۴ آبان ۹۵ و در اعتراض به عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده خود و ممانعت از آزادیش در اعتصاب غذا بسر میبرد.

در پی تداوم اعتصاب غذا وضعیت جسمانی وی رو به وخامت است و موجب افزایش نگرانی ها از سلامتی این فعال مدنی شده است.

این فعال مدنی به همراه رسول رضوی و پس از اعلام اعتصاب غذا بدون حکم قضایی از زندان مرکزی تبریز به ندامتگاه کرج تبعید شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای در خصوص مرتضی مرادپور و رسول رضوی به همراه ۶ زندانی سیاسی دیگر که در اعتراض به زندانی بودن‌شان دست به اعتصاب غذا زده‌اند، تاکید کرد: “سلامت این زندانیان با سرعت رو به وخامت می‌رود.»

این سازمان با ارائه جزئیات پرونده و وضعیت این هشت زندانی، از کلیه فعالان خواست با پیوستن به آنان، خواهان آزادی فوری و بدون قیدوشرط زندانیان شوند.

این فراخوان از فعالان می‌خواهد با نوشتن نامه از طریق ایمیل، فکس، پیام توئیتر و پست خطاب به مقامات ایران شامل آیت‌الله خامنه‌ای و حسن …read more

From:: Oyan News