محمد رشیدی به زندان تبریز منتقل شد

اختصاصی اویان نیوز: محمد رشیدی فعال مدنی آذربایجانی برای اجرای حکم ۴ ماه حبس تعزیری به زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

بنا به اطلاع اویان نیوز، سه شنبه ۱۱خرداد۹۵ محمد (اوختای) رشیدی پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام دادگاه تبریز بازداشت و برای اجرای حکم ۴ ماه حبس تعزیری به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

در مردادماه ۱۳۹۲ محمد رشیدی از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهام اجتماع و تبانی به ۹۱ روز حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک ماه حبس تعزیری و مجموعا به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

محمد رشیدی روز ۱۰اردیبهشت۹۲ به همراه امیر هادیان و آشیق عیسی قاراخانلی نویسنده و فعال فرهنگی و دو شهروند جمهوری آذربایجان به نام های خالیده خالد(شهریار شناس و عضو آکادمی علوم ملی آذربایجان) و شامخال حسین اف در تبریز بازداشت شد.

وی روز ۴تیر۹۲ پس از ۵۶ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندانی مرکزی تبریز آزاد شد.

پیشتر محمد (اوختای) رشیدی روز ۲۵مرداد۹۱ در حال کمک رسانی به مردم زلزله زده ورزقان به همراه ۳ تن دیگر از فعالان آذربایجانی در مناطق زلزله زده ورزقان از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

سابقه خبر در اویان نیوز:

۳۱ ماه زندان به ۲ فعال فرهنگی آذربایجانی

دادگاه رسیدگی به اتهامات ۵ تن از فعالین آذربایجانی برگزار شد

محمد رشیدی از زندان تبریز آزاد شد

جلسه بازپرسی محمد رشیدی برگزار گردید

محمد(اوختای) رشیدی به زندان تبریز منتقل شد

تدوام بازداشت اوختای رشیدی در اداره اطلاعات تبریز

خالیده خالید و شامخال حسین اوف در باکو

دو شهروند جمهوری آذربایجان به مقامات این کشور تحویل داده شد

خالیده خالید و دستیار وی آزاد شدند

واکنش کنسولگری آذربایجان …read more

From:: Oyan News

      

دستور روحانی برای تدریس زبان‌های تُرکی و کُردی در مدارس

اویان نیوز: علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، از صدور دستور دولت به آموزش و پرورش برای آموزش زبان‌های زبان‌های تُرکی و کُردی در مدارس خبر داد.

به گزارش اویان نیوز، یونسی عصر روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا در پیرانشهر افزود: “دولت دستور داده که زبان های محلی کُردی و تُرکی در مناطقی که زبان اصلی مردم محلی این زبان هاست، در مدارس به دانش آموزان آموزش داده شود.»

وی اضافه کرد: “این طرح در مدارس استان کردستان اجرا شده و در صورت فراهم شدن زیرساخت در دیگر مناطق کشور نیز اجرا می شود».

به نوشته رادیو فردا، در همین زمینه حسن روحانی، نیز که در جریان سفر خود به استان آذربایجان‌ غربی، وعده داد که دولتش در شماری از شهرهای ایران، مراکز آموزش زبان مادری به راه خواهد انداخت.

روحانی روز سه‌شنبه گفت که “قرار است مراکزی در کردستان، آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و… تاسیس شود که مردم بتوانند زبان مادری خود را به‌ خوبی بیاموزند.»

به گفته وی، دولت برای اجرایی کردن این طرح که در اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی به آن اشاره شده، در حال مذاکره با وزارت آموزش و پرورش است.

بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی، “زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است».

حسن روحانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری نیز وعده داده بود که تدریس رسمی زبان مادری اقوام مختلف ایرانی از جمله تُرکی، کردی و عربی در مدارس و دانشگاه‌ها را اجرایی کند.

این طرح که از سوی شماری از اعضای فرهنگستان فرهنگ و …read more

From:: Oyan News