فرماندار بناب: بحران خشکی باغات جدی است / کمبود آب شرب و کشاورزی

اویان نیوز: فرماندار بناب گفت: بحران خشکی باغات بناب جدی است و باید از ادامه توسعه باغات در منطقه جلوگیری کرد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، ولی‌الله فرج‌اللهی در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان بناب با بیان اینکه هم اکنون چندین بحران این شهرستان را تهدید می‌کند؛ اظهار داشت: به دلیل قرار گرفتن این شهرستان در حاشیه دریاچه اورمیه، بحران‌های ناشی از خطرات خشکسالی می‌رود تا اینکه سایر بحران‌های موجود را در منطقه کمرنگ کند.

وی افزود: کمبود آب شرب و کشاورزی در شهرستان بناب یک بحران و تهدید جدی است، از این رو مدیران شهرستان با برنامه‌ریزی دقیق باید حافظ منافع نسل آتی شهر باشند.

فرماندار بناب تأکید کرد: یکی از راهکارهای اساسی برای جلوگیری از این بحران آگاه سازی مردم و گفتن واقعیت‌ها به مردم است از این رو توجه به این امر باید در دستور کار مدیریت بحران شهرستان قرار گیرد.

فرج‌اللهی با تأکید بر ضرورت برخورد جدی و جمع‌آوری چاه‌های غیرمجاز، از کشاورزان خواست از مزایایی که دولت برای قطره‌ای کردن باغات پرداخت می‌کند، استفاده کنند.

وی سپس با انتقاد از عدم استقبال کشاورزان منطقه از طرح آبیاری قطره‌ای اظهار داشت: دولت ۹۵ درصد هزینه‌های اجرای این طرح را به صورت تسهیلات بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد و ضروری است کشاورزان عزیز برای صرفه‌جویی در استفاده از آب از این طرح استقبال کنند.

نماینده دولت در شهرستان بناب مسئولان جهادکشاورزی، امور آب و سایر دستگاه‌های دیگر را مکلف کرد در خصوص آگاه‌سازی کشاورزان از مشکل کمبود آب گام بردارند.

فرج‌اللهی در ادامه با اشاره به اینکه اکثریت مردم منطقه به شغل کشاورزی مشغول هستند؛ گفت: اگر مشکل آب در شهرستان جدی گرفته نشود، در آینده نزدیک مشکل جدی‌تری منطقه را تهدید خواهد کرد.

وی بحران زیست محیطی را یکی دیگر از مشکلات اساسی این شهرستان نام برد و از …read more

From:: Oyan News