اویغورها «با دست های بسته و کیسه ای بر سر» به چین تحویل داده شدند/فیلم

30383908

اویان نیوز: امروز رسانه های ترکیه تصاویری از تلویزیون دولتی چین منتشر کرده اند که در آن اویغورها “با دست های بسته و کیسه ای بر سر» به چین منتقل شده اند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از سایت روزنامه حریت، ۱۱۵ تُرک اویغور که روز پنجشنبه با فشار دولت چین از تایلند به چین منتقل شدند “با دست های بسته و کیسه ای بر سر» از هواپیما پیاده شده اند.

تلویزیون دولتی چین CCTV این تصاویر را روز شنبه ۲۰تیر۹۴ پخش کرده بود.

این افراد ۱۶ ماه در بازداشت دولت تایلند بودند.

تحویل ۱۱۵ تُرک اویغور با موجی از انتقادات بین المللی روبرو شده است.

در روزهای اخیر در بسیاری از نقاط جهان اعتراضاتی به سیاست های دولت چین در قبال تُرکان اویغور صورت گرفت.

در آخرین مورد در شهرهای تبریز و اهر فعالان مدنی همزمان با راهپیمایی روز قدس دست به اعتراض زدند که در جریان این اعتراضات دستکم ۶ نفر در این شهرها بازداشت شدند.

در همین حال، یکی از سخنگویان دولت تایلند گفته است که این کشور براساس قوانین بین‌المللی عمل کرده است.

جمعیت اویغورها حدود ۲۰ میلیون نفر است. حدود ۹۰ درصد اویغورها در جمهوری خلق چین و بیشتر در استان سین کیانگ این کشور و بقیه آن‌ها در مناطق مرزی قزاقستان و قرقیزستان زندگی می‌کنند.

دولت چین به اویغورهایی که در ادارات دولتی استان سین کیانگ چین کار می‌کنند یا دانش‌آموزان و دانشجویانی که در دانشگاه‌های این منطقه تحصیل می‌کنند اعلام کرده در ماه رمضان حق روزه گرفتن ندارند. مقام‌های دولت چین گفته‌اند این تصمیم را برای سلامتی دانش‌آموزان گرفته‌اند و روزه‌داری کاری بی‌فایده برای کارمندان است که باعث عقب افتادن کارها می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران با جمهوری خلق چین روابط گسترده‌ای دارد. ایران که معمولاً خود را مدافع مسلمان‌های جهان می‌داند به دلیل روابط حسنه با چین درباره …read more

From:: Oyan News