کسری مخزن دشت اردبیل به بیش از ۱۴ میلیون متر مکعب رسید

اویان نیوز: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: کسری متوسط سالیانه مخزن در دشت اردبیل بیش از ۱۴٫۰۴ میلیون متر مکعب و کسری کل مخزن نیز بیش از ۶۰۴ میلیون متر مکعب در دشت اردبیل برآورد شده است.

به گزارش اویان نیوز،به نقل از فارس، داود نجفیان در همایش مدیریت مصرف انرژی در اردبیل اظهار کرد: دشت اردبیل در سال‌های اخیر دچار تحولاتی شگرف شده به طوریکه در این آبخوان تا دو دهه اخیر تعداد چاه‌های عمیق و نیمه عمیق محدود و به تبع آن برداشت از سفره آب‌های زیرزمینی بسیار کم بوده است.

وی تصریح کرد: در این ۲۰ سال با توسعه بخش کشاورزی، رشد جمعیت و استحصال آب از سفره‌های زیرزمینی برای مصارف مختلف افت سطح آب زیرزمینی و کسری مخزن را در سفره شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان وجود تعداد قابل توجهی از چاه‌های غیرمجاز در این دشت و برداشت‌های بی‌رویه را یادآور شد و گفت: حادث شدن سال‌های متمادی خشکسالی وضعیت بحرانی دشت را تشدید کرده است.

نجفیان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در حال حاضر میزان افت متوسط سالیانه سطح آب زیرزمینی ۲۶ صدم متر و افت کل آن نیز ۱۱٫۲ متر است.

وی کسری متوسط سالیانه مخزن را بیش از ۱۴٫۰۴ میلیون متر مکعب و کسری کل مخزن را نیز حدود ۶۰۴ میلیون متر مکعب اعلام کرد و ادامه داد: با در نظر گرفتن وضعیت موجود دشت اردبیل به طور کامل ممنوعه اعلام شده است.

نجفیان بیان کرد: ‌روند موجود بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی در این آبخوان شرایط و عواقب نامطلوبی را در این حوزه به وجود آورده که در صورت ادامه آن وضعیت بحرانی تشدید می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل احتمال تهدید زیربناهای عمرانی، نشست زمین، کاهش کیفیت منابع آب، خشک‌ شدن چاه‌ها، قنوات و چشمه‌ها را از تبعات آن اعلام کرد و گفت: …read more

From:: Oyan News