رنجهای ۴۰۰ هزار حاشیه نشین تبریز

1

اویان نیوز: شهر تبریز با داشتن ۱۸ محله حاشیه نشین با معضل بزرگی به نام حاشیه نشینی و عواقب فرهنگی و اجتماعی آن، دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، اندکی از محلات داخلی شهر که فاصله گرفته و وارد مناطق حاشیه نشین می شوید می توانید تفاوت های بالایی را بین دو منطقه احساس کنید که این تفاوت ها در نوع و شکل خانه ها و فرهنگ غالب بر این منطقه مشهود است.

با نیم نگاهی به ساختمان های حاشیه شهر نیز می توان متوجه شد که وقوع زلزله ای در حد چند ریشتر می تواند فاجعه بزرگی در شهر به وجود بیاورد که در این میان قرار گرفتن تبریز در خط گسل زلزله عمق فاجعه را بیشتر می کند.

محلات پرجمعیت خلیل آباد، احمدآباد، ملازینال، یوسف آباد،احمد آباد،کوثر،ایده لو(اییده لی)،منبع،سیلاب قوشخانه و برخی دیگر از محلات شهر تبریز هم اکنون عنوان حاشیه نشین به خود گرفته اند و مردم ساکن در آن که بیشتر از شهرها و روستاها دیگر استان به دلیل یافتن کار به تبریز آمده اند هم اکنون از مشکلات اقتصادی و فرهنگی بالایی رنج می برند و کمبود برخی زیرساخت ها و مراکز درمانی و آموزشی در آن از دیگر رنج های مردم این منطقه به حساب می آید.

مردم مناطق حاشیه نشین تافته جدا بافته تبریز هستند

احمد یکی از ساکنان این منطقه از تبریز، می گوید: حدود چهار سال پیش به بهانه پیدا کردن کار از روستای خود به تبریز آمدیم اما پیدا کردن کار خوب تنها یک رویا بود که فقط یک یا دوماه بعد از آمدن به این شهر متوجه غیرممکن بودن آن شدیم اما راه برگشتی هم به روستا نداشتیم و به دلیل برخی مشکلات مالی مجبور به سکونت در این قسمت از شهر شدیم.

وی ادامه می دهد: …read more

From:: Oyan News