زنجان: رایزنی برای چاپ اشعار تُرکی حسین منزوی

اویان نیوز: بهروز منزوی، برادر حسین منزوی اظهار کرد: در حال رایزنی برای چاپ اشعار تُرکی برادرم هستیم.

به گزارش اویان نیوز از ایسنا، بهروز منزوی در یازدهمین سالگرد بزرگداشت استاد “حسین منزوی»، اظهار کرد: در حال حاضر صحبت‌های مقدماتی با انتشارات فصل پنجم صورت گرفته است و امید است به زودی این اتفاق رخ دهد.

وی افزود: شاعران امروز باید بی‌پروایی و جسارت و همین‌طور آزاد‌اندیشی را از منزوی بیاموزند، چرا که منزوی روح بی‌پروا و جسوری داشت.

در این مراسم حسین بخشی عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان به تشریح قالبهای شعری و تبحر منزوی در غزلسرایی پرداخت و ادامه داد: از بین غزل‌سرایان دهه‌های ۴۰ تا ۵۷، منزوی بزرگ‌ترین و خلاق‌ترین غزل‌پرداز ایران بوده است. هیچ شاعری به اندازه او در غزل‌‌سرایی تبحر نداشته و از لحاظ فکری و اندیشه هم خلاق‌‌ترین شاعر غزل سرای معاصر است.

حسین بخشی همچنین با تقسیم‌بندی غزل به دو گروه؛ غزل کلاسیک و غزل معاصر به مقایسه اشعار شهریار و منزوی پرداخت و تصریح کرد: اگر بخواهیم اشعار این دو شاعر را مقایسه کنیم می‌توانیم شهریار را استاد غزل کلاسیک و منزوی را سلطان غزل معاصر دانست.

یکی از شاگردان منزوی پس از خواندن چند شعر از این شاعر فقید، اظهار کرد: وقتی از شعر صحبت می‌کنیم در واقع درباره مهندسی جنون‌آمیز کلمات صحبت می‌کنیم.

امیرحسین الله‌یاری با بیان اینکه منزوی علاوه بر مهندسی کلمات سعی در رساندن معنا و مفهوم و کلمه را به مخاطب داشته است، تصریح کرد: صرف گفتن اینکه منزوی تمام قواعد قالب‌های شعری را رعایت می‌کرد درست نیست، او همواره سعی در انتقال معنا و مفهوم و کلمه را داشته است و قالب نه اینکه مغفول قرار گیرد اما همواره یک قدم از معنا و مفهوم عقب‌تر بوده است.

The post زنجان: رایزنی برای چاپ اشعار تُرکی حسین منزوی appeared first on <a target="_blank" …read more

From:: Oyan News