فعال دانشجوی دهه ۷۰: تاریخ حرکت ملی آذربایجان باید ثبت و ضبط شود

اویان نیوز: تالاس افشار که در اوایل سال های دهه ۷۰ شمسی در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل بود در گفتگو با اویان نیوز از وقایع آن سال های “جنبش دانشجوی آذربایجان» می گوید.

افشار فعال سابق دانشجویی آذربایجان متولد شاهین دژ در دانشگاههای تبریز و باکو در رشته روانشناسی تحصیل کرده و از دانشگاه حاجت تپه آنکارا در رشته رشد کودک از پایان نامه دکترای خود دفاع کرده و هم اکنون ساکن تورنتو کانادا می باشد.

تالاس افشار با تبریک روز دانشجوی آذربایجان بر لزوم نامگذاری و گرامیداشت روزهای مخصوص به آذربایجان تاکید دارد.

وی در خصوص حوادث روز ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۴ می گوید: این تظاهرات پس از توزیع پرسشنامه ای در تهران از سوی صدا و سیما شروع شد. این پرسشنامه پر بود از موضوعات تحقیر آمیز نسبت به ملت و هویت تُرک آذربایجان.

مشروح گفتگوی اویان نیوز با تالاس افشار:

http://oyannews.com/wp-content/uploads/2015/05/talas-efsar.mp3

این فعال آذربایجانی می افزاید: دانشجویان دانشگاه تبریز در اقدامی مناسب و پس از آمادگی های لازم عصر روز ۱۹ اردیبهشت مقابل درب اصلی دانشگاه تجمع کرده و پس از قرائت بیانیه ای با شعارهایی اقدام تحقیر آمیز صدا و سیما را محکوم کردند.

افشار در ادامه گفت: دانشجویان قصد داشتند به طرف فکله دانشگاه تبریز راهپیمایی کنند که با دخالت ماموران امنیتی مواجه شدند. دانشجویان معترض به همراه ماموران امنیتی در یکی از سالن های دانشگاه حضور یافتند.

وی با اشاره به حضور استاندار وقت آذربایجان شرقی و رئیس دانشگاه تبریز در جمع معترضان بیان داشت: آنها با قبول اینکه خطایی صورت گرفته سعی در آرام کردن دانشجویان داشتند و گفتند این مسئله ارتباطی با صدا و سیما نداشته است.

به گفته این فعال سابق دانشجویی آذربایجان مسئله اساسی در این اتفاقات حرکت دانشجویان، ارتباط و اتحاد ارگانیک دانشجویان با یکدیگر بود.

افشار در توضیح ” اتحاد ارگانیک دانشجویان » …read more

From:: Oyan News