تجلیل از مقام پروفسور جواد هیئت در همایش تورکولوژی دانشگاه آنکارا

اویان نیوز: یاد مرحوم پروفسور دکتر جواد هیئت، جراح و تورکولوژیست نامی آذربایجان، در دانشگاه آنکارا گرامی داشته شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از TRTفارسی، سه شنبه ۱۵اردیبهشت۹۴ در پنجمین همایش “روز تورکولوژی برای هستی زبان ترکی” که در سالن فارابی دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنکارا برگزار گردید، به بررسی شخصیت علمی و فرهنگی مرحوم دکتر جواد هیئت اختصاص یافت.

در این مراسم که با حضور اساتیدی از دانشگاههای آنکارا و آکادمی علوم جمهوری آذربایجان ترتیب یافت، سخنرانان به ارزیابی خدمات جواد هیئت و نقش وی در احیا و گسترش زبان و فرهنگ ترکی در ایران و جایگاه مجله وارلیق در فعالیتهای تورکولوژی پرداختند.

این مراسم با سخنرانی محمدرضا هیئت رئیس کمیته برگزارکننده همایش، پروفسور گولسون لیلا اوزون معاون دانشکده و پروفسور سما باروتجو اؤز اؤندر مدیر گروه لهجه‌ها و ادبیاتهای معاصر ترکی آغاز شد و سپس در دو نشست علمی ادامه یافت.

در نشست نخست، پروفسور احمد بیجان ارجیلاسون، دکتر سونل بوسنالی و دکتر پروانه ممدلی به بررسی شخصیت دکتر جواد هیئت و نقش او در شکل‌گیری زبان معیار ترکی در ایران و فعالیتهای ادبی وی پرداختند.

در نشست دوم نیز آرتوم دینچ، دکتر بابک جوانشیر و محمدرضا هیئت در موضوعاتی چون آسیمیلاسیون، ساختار قومی-اجتماعی ترکهای ایران و روند توسعه زبان ادبی ترکی در ایران به سخنرانی پرداختند.

در حاشیه همایش، نمایشگاهی از آثار مرحوم دکتر جواد هیئت و مجله وارلیق ترتیب یافته بود.

The post تجلیل از مقام پروفسور جواد هیئت در همایش تورکولوژی دانشگاه آنکارا appeared first on پایگاه خبری – تحلیلی اویان نیوز.

…read more

From:: Oyan News