عزت الله قلیزاده: فضای دانشگاه‌ها در دولت روحانی با قبل از آن چندان تغییری نکرده است

اویان نیوز: هر سال در آذربایجان با فرارسیدن سالروز اعتراضات دانشجویان آذربایجانی در سال ۱۳۷۴ ؛ ۱۹ اردیبهشت را به نام “روز دانشجویی آذربایجان» گرامی می دارند . سایت خبری – تحلیلی اویان نیوز در نظر دارد تا با انجام مصاحبه هایی در آستانه این روز تجربیات و اندیشه های دانشجویان دیروز و امروز را با مخاطبان به اشتراک بگذارد .

” عزت الله قلیزاده » متولد سال ۱۳۶۹، ساکن آذرشهر، صاحب امتیاز و مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی دنیز، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک دانشگاه اورمیه، در آستانه ۱۹ اردیبهشت روز دانشجویی آذربایجان در گفتگو با اویان نیوز از نامه ۱۸۱۱ دانشجوی آذربایجانی به روحانی و فضای کنونی دانشگاه ها می‌گوید.

۱- شما یکی از دست اندرکاران نامه ۱۸۱۱ دانشجوی آذربایجانی به روحانی بوده اید؛ در خصوص این نامه توضیحاتی بفرمایید؟ آیا پیگیری از سوی دست‌اندرکاران نامه انجام شده یا خیر؟

مسئله زبان مادری به مهمترین دغدغه جامعه آذربایجانی و علی الخصوص دانشجویان آن بدل گشته است. با توجه به روندی که زبان ترکی آذربایجانی، در نتیجه بی‌تدبیری ‌‌ها در طی دهه های گذشته گذرانیده و عملا آن را به زبانی صرفا محاوره ای در آذربایجان – که در این مورد نیز با مخاطرات جدی مواجه است- تبدیل کرده، موجب نگرانی جدی دانشجویان آذربایجانی شده است. از طرفی وجود اصل ۱۹ قانون اساسی که برابری همه اقوام و انسان‌ها را مورد تاکید قرار می‌دهد و اصل ۱۵ که به زعم ما نیازمند اصلاحات بنیادینی است و نیز عدم تحقق وعده‌هایی که در زمان انتخابات ریاست جمهوری از سوی دکتر روحانی برای حل این مسئله داده شد ما را بر آن داشت تا مطالبات و انتظارات خود را در طی نامه‌ای به صورت مستقیم با عالی‌ترین مقام اجرایی کشور در میان بگذاریم. با وجود محدودیت‌های بسیار که مانع دسترسی همه دانشجویان به این نامه و امضای …read more

From:: Oyan News