کلانتری: با این روند عجب شیر و شهرستانهای همجوار به طور کلی خشک خواهد شد

اویان نیوز: عیسی کلانتری گفت: متاسفانه دانشگاه های علوم پزشکی تبریز و اورمیه در انجام وظیفه خودشان کوتاهی کرده و تا امروز حتی یک قدم هم برنداشته اند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ایسنا، دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه در کرسی آزاد اندیشی احیای دریاچه اورمیه که با حضور نماینده ویژه رئیس جمهور، مدیران محلی و استانی و نمایندگان تشکل های غیردولتی در دانشگاه بناب برگزار شد، گفت: دستگاه‌های اجرایی باید امسال آستین بالا بزنند. سازمان های آب منطقه ای و جهاد کشاورزی ۹۰ درصد کارها را بر عهده دارند.

عیسی کلانتری گفت: دانشگاه های علوم پزشکی تبریز و اورمیه که مسئول بررسی اثرات منفی ناشی از خشکیدن دریاچه اورمیه بر روی سلامت اهالی منطقه بودند در انجام وظیفه خودشان کوتاهی کرده و تا امروز حتی یک قدم هم برنداشته اند و من از آنها گله مند هستم.

نماینده ویژه رئیس جمهور در ستاد احیای دریاچه اورمیه همچنین خاطرنشان کرد: این ستاد هیچ چیزی برای پنهان کاری نداشته و بر خلاف دولت قبلی مصمم است شفاف سازی کند.

کلانتری با اشاره به تهدیدهای جدی بحران کم آبی در کشور، گفت: دولت ها و ملت در سال‌های گذشته دست به دست هم دادند و دریاچه اورمیه را خشکاندند الان هم ما باید احیاء کنیم و مطالعات نشان می دهد این کار شدنی است اما عزم ملی و جدی را طلب می کند.

وی تاکید کرد: دولت یازدهم روی قول های خود درباره احیای دریاچه اورمیه ایستاده و امروز اعلام می کنیم با اجرایی کردن راهکارهای ۲۶ گانه ملی در سال آبی ۱۴۰۳ ، دریاچه ارومیه را به سطح اکولوژیک رسانده و با تزریق ۱۵ میلیارد مترمکعب آب به دریاچه، وسعت آن را به ۴ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع می رسانیم تا مردم از دست طوفان های نمکی راحت شوند.

به گفته کلانتری سالانه ۳۳ میلیارد متر …read more

From:: Oyan News