وضعیت دریاچه اورمیه ناامید‌کننده است/عدم افت سطح دریاچه ارتباطی به ستاد احیا ندارد

elPress139307100930321412229632ir3

اویان نیوز: حسین آخانی استاد دانشگاه تهران : وضعیت دریاچه اورمیه را ناامید‌کننده خواند و گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکنون اقدام عملی برای احیای دریاچه اورمیه صورت نداده است.

به گزارش اویان نیوز، حسین آخانی استاد دانشگاه تهران که با ستاد احیای دریاچه اورمیه همکاری داشته، در گفت‌وگو با همشهری، وضعیت دریاچه اورمیه را ناامید‌کننده خواند و گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکنون اقدام عملی برای احیای دریاچه اورمیه صورت نداده است.

این اظهارات درحالی عنوان می‌شود که نزدیک به ۲۰‌ماه از شکل‌گیری کارگروه نجات اورمیه گذشته است.

آخانی که هفته گذشته از دریاچه اورمیه بازدید کرده است در واکنش به اظهارات مسئولان محیط‌زیست مبنی بر افزایش ارتفاع آب دریاچه اورمیه هم گفت: به‌دلیل بارش‌های فراوان در حوضه اورمیه که میزان آن از متوسط بالاتر بود سطح دریاچه نسبت به سال گذشته افت نکرده اما این ارتباطی به ستاد احیا ندارد.

البته حدود ۲۰۰میلیون مترمکعب آب از سد حسنلو و بوکان رها‌سازی‌ و به دریاچه وارد شده اما آنچه مسلم است این مقدار آب، آن اندازه نیست که در تثبیت وضعیت دریاچه اثر قابل توجهی داشته باشد.

شکل‌گیری تپه‌های عظیم ماسه

این عضو هیأت علمی گفت: مشکلی که در حال حاضر وجود دارد و هر روز تشدید می‌شود مسئله خشک‌شدن حاشیه دریاچه و گسترش مناطق بیابانی اطراف دریاچه است به‌طوری که درشمال غرب اورمیه و در روستای جبل اکنون تپه‌های عظیم ماسه‌ای شکل گرفته و ادامه این روند وضعیت موجود را خطرناک‌تر می‌کند. در جزیره اسلامی هم که ۷روستا وجود دارد کانون‌های ریزگرد در امتداد جاده در حال شکل‌گیری است. اینها مواردی است که تماما مستندشده و قابل ارائه است.

آخانی از معادنی که در قسمت شرق دریاچه به‌خصوص در اطراف آذر شهر وجود دارد به‌عنوان مهم‌ترین عامل تولید ریزگرد در این بخش از دریاچه نام برد و افزود: علاوه بر این معادن، وجود هزاران دام در …read more

From:: Oyan News