حاشیه نشینی در اسلام آباد کرج؛ درد آذربایجانیان در حاشیه

3

اویان نیوز: اسلام‌آباد یا زورآباد نام یکی از محلات فقیرنشین کرج است که براساس آمار غیر رسمی بیش از دو سوم جمعیت آن را ترکانی شامل می شود که از شهرهای مختلف آذربایجان به این منطقه مهاجرت کرده اند.

به گزارش اویان نیوز، اسلام‌آباد یا زورآباد نام محله‌ای بر روی یک تپه، در شهر کرج در استان تازه تاسیس البرز است. این محله از فقیرترین نقاط شهرستان کرج است.

نام اصلی این تپه مرادآب بود که در دوره پیش از انقلاب به زورآباد و مفت‌آباد شهرت یافت و پس از انقلاب به اسلام‌آباد تغییر نام داد.

از حدود سال‌های ۱۳۵۰ مهاجرت به این منطقه آغاز شد و مهاجران شروع به ساخت خانه‌هایی موقتی و بدون امکانات اولیه نمودند.

سپیده پارسا پژوه، فوق لیسانس مردم شناسی از دانشگاه تهران، در پایان نامه خود تحت عنوان “ما، آنها/ اتنوگرافی یک تردید» جمعیت این محله را ۱۲۰ هزار نفر ذکر کرده می نویسد: “مردم این محله اغلب مهاجرانی هستند که از‪ ۳۰ تا ۱۵سال پیش روستاهای خود را رها کرده و در جستجوی زندگی بهتر به شهر آمده‌اند این اهالی از قوم‌های ترک، لر، کرد، فارس و حتی عرب هستند و بیشترین آنان را ترک‌ها تشکیل می‌دهند.»

هر چند آمار دقیقی از میزان ترکیب قومیتی اسلام‌آباد ارائه نشده است اما براساس آمارهای غیر رسمی ۶۷٪ جمعیت این محله را ترکان تشکیل می دهند که از استانهای زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل به امید یافتن کسب و کار به این مکان کوچ کرده اند.

به نوشته ی برخی منابع غیر رسمی، در سال ۱۳۸۴، زبان مادری ۶۷٪ از جمعیت محله اسلام‌آباد کرج ترکی آذربایجانی، ۱۳٫۶٪ لری، ۹٫۱٪ گیلکی و مازندرانی، ۳٫۴٪ بلوچی، ۳٫۴٪ کردی و ۳٫۴٪ فارسی بوده‌است.

به نوشته ی این منابع، اکثر ساکنان محل به کارگری ساختمان اشتغال دارند و بقیه به دستفروشی، رفتگری، کاسبی و …read more

From:: Oyan News