«تابستان امسال وضعیت دریاچه اورمیه بدتر از سال گذشته می‌شود»

اویان نیوز: نماینده سازمان زمین‌شناسی در آذربایجان‌غربی گفت: با وجود بارندگی‌های مطلوب در حوضه دریاچه اورمیه، تابستان امسال وضعیتی بدتر از سال گذشته برای دریاچه اورمیه پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، راضیه لک در دومین نشست تخصصی علوم زمین با محوریت دریاچه اورمیه که با حضور نمایندگانی از سازمان و مدیریت کشور و جمعی از مدیران و مسئولان آذربایجان‌غربی در محل استانداری آذربایجان‌غربی برگزار شد اظهار داشت: با وجود اینکه امسال بارندگی‌های خوبی در حوضه دریاچه اورمیه را شاهد بودیم اما در تابستان امسال وضعیت دریاچه اورمیه به مراتب بدتر از سال گذشته پیش‌بینی می‌شود.

وی بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده عوامل مهمی چون اقلیم، پل میانگذر دریاچه اورمیه و استفاده نادرست از آب در خشکی دریاچه اورمیه موثر بوده است.

لک گفت: تا قبل از این خشکی کاهش آب در حاشیه و سواحل دریاچه اورمیه اتفاق می‌افتاد ولی خشکی پیکره دریاچه اورمیه بعد از ۱۳ هزار سال رخ داده است.

نماینده سازمان زمین‌شناسی تصریح کرد: در حوضه دریاچه اورمیه ۸ هزار و ۸۰۰ حلقه چاه با مجوز و بدون مجوز شناسایی شده و تعدادی سد نیز بر رودخانه بسته شده که این امر شوری آب دریاچه را افزایش داده و با نگه داشتن آب در پشت سدها مانع از رسیدن ذرات گل و لای به دریاچه شده که اینها نیز از مشکلات و عواملی است که در خشکی دریاچه اورمیه نیز بی‌ثمر نبوده است.

لک، طرح میانگذر دریاچه اورمیه را قبل از اجرا دارای دو دریچه گردش آب عنوان و بیان کرد: به سبب سرعتی که در اجرای این پروژه رخ داده یک دریچه ساخته شده که این امر نیز در خشکی دریاچه تاثیر داشته است.

وی شوری کنونی دریاچه اورمیه را ۳۰۰ گرم بر لیتر خواند و گفت: اگر شوری این دریاچه در سال ۸۹ مدیریت می‌شد اکنون با …read more

From:: Oyan News