سمینار «مرزهای جغرافیایی قفقاز در گذر تاریخ» محملی برای طرح ادعاهای ضد آذربایجانی

اختصاصی اویان نیوز: سخنرانان سمینار علمی “مرزهای جغرافیایی قفقاز در گذر تاریخ» در سخنرانی های خود ادعاهایی را به مردم آذربایجان در دو سوی ارس و دولت جمهوری آذربایجان نسبت داده اند.

به گزارش اویان نیوز، این سمینار در ۲۷آبان۹۳ با همکاری موسسه ی ترجمه و تحقیق هور، موسسه ی مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) و بنیاد مطالعات قفقاز برگزار گردید.

سایت ایران چهر به استناد آلیک آنلاین چند ماه پس از برگزاری این سمینار گزیده ای از مباحث مطرح شده در آن را منتشر کرده است.

در بخشی از مطالب منتشر شده درباره این سمینار، به موضوع ” نقش و سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه ی قفقاز پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی» پرداخته شده است.

محمد شوری یکی از سخنران بخش چهارم این سمینار با اشاره به منازعه قره باغ در سخنانی ابراز داشته: رهبران ایران با یک انتخاب بسیار سنجیده سعی کردند به جای آنکه وارد درگیری شوند، با استفاده از ارتباطات فرهنگی با دو طرف درگیر بیشتر نقش میانجی را ایفا کنند.

مدیر گروه مطالعات اوراسیای مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با عنوان نادیده انگاشتن خدمات ایران از سوی آذربایجانیان می افزاید: جبهه ی خلق آذربایجان از ابتدای تشکیل و پس از پایان جنگ، همواره رویکردهای ناسیونالیستی خود را پنهان نکرده و قوت بخشید و به انواع مختلف سعی در تحریک افکار عمومی مردم آذربایجان ایران نمود .

کنارگذاشتن ایران در سرمایه گذاری های نفتی حوزه ی دریای خزر، کنارگذاشتن ایران از فرایند میانجیگری گروه مینسک، کنارگذاشتن ایران از خط لوله باکو – جیحان- تفلیس و تلاش برای ایجاد تنش های قومی در ایران از دیگر موارد مورد ادعای محمد شوری بوده است.

وی در حالی ادعای بی طرفی و میانجی گری ایران در مناقشه قره باغ را مطرح می کند که فعالان آذربایجانی در ایران و برخی مقامات دولتی در جمهوری …read more

From:: Oyan News