تکریت بعد از پایان عملیات آزادسازی؛ غارت، تخریب و کشتار

اویان نیوز: رسانه‌ها گزارش دادند که با پایان عملیات آزادسازی تکریت،شبه‌نظامیان شیعه در شهر دست به دزدی اموال و به آتش کشیدن ساختمان‌ها زدند و برخی نیروهای داعش را سر بریدند. دولت عراق دستور داده با هرکس که خشونت می‌کند، برخورد شود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، در اولین روز ماه آوریل شهر تکریت در عراق از نیروهای گروه تروریستی “دولت اسلامی” پس گرفته شد و کنترل شهر به دست ارتش عراق و نیروهای شبه‌نظامی شیعه افتاد.

رویترز در گزارشی میدانی از وضعیت شهر ویران‌شده بعد از پایان عملیات، نوشت، دزدی و چپاول در تکریت به وفور رخ می‌دهد. خبرنگار رویترز در تکریت می‌گوید بعضی از نیروهای شیعه‌مذهب دست به اقدامات “تلافی‌جویانه” در شهر زدند.

این گزارش می‌گوید در یک مورد شبه‌نظامیان شیعه در نزدیکی ساختمان‌های دولتی شهر که حالا ویران شده، با چاقو سر دو تن از نیروهای عضو داعش را بریدند. خبرنگار این خبرگزاری می‌گوید خود مشاهده کرد که شبه‌نظامیان شیعه اجسادی را روی زمین می‌کشند و اموال برخی خانه‌های ویران‌شده را غارت می‌کنند.

وزارت کشور عراق اعلام کرده که این موضوع را بررسی خواهد کرد.

دو مقام امنیتی عراق که نامشان فاش نشد در گفت‌وگو با رویترز با تایید وقوع دزدی و غارت و خشونت در تکریت گفتند که بسیاری از خانه‌ها در شهر ویران شده و مواردی از دزدی اموال مغازه‌ها به دست نیروهای شبه‌نظامی شیعه گزارش شده است.

جمعه‌ی گذشته احمد الکریم، رئیس شورای شهر صلاح‌الدین در نزدیکی تکریت به رویترز گفت که چپاول در شهر بیداد می‌کند. او اضافه کرد:”شهر ما جلوی چشم ‌ما نابود می‌شود و ما نمی‌توانیم جلوی این آتش را بگیریم.»

صلاح‌الدین تاکید کرد که نیروهای دولتی جرات ندارند که با نیروهای شبه‌نظامی شیعه که دست به این اقدامات می‌زنند، برخورد کنند. او همچنین گفت که نیروهای شیعه ساختمان‌هایی را هم که آسیب جدی ندیده، بعد …read more

From:: Oyan News