اردوغان به «عمل انقلابی» در جریان سفرش به ایران تهدید شد

اویان نیوز: بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد در نامه‌ای به روحانی تهدید کرده که در صورت سفر اردوغان به ایران، جنبش دانشجویی ساکت ننشسته و دست به عمل انقلابی خواهد زد. دو نماینده مجلس هم خواستار لغو سفر اردوغان و اخراج سفیر ترکیه شده‌اند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، منصور حقیقت‌پور، نائب رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس با “متوهم» خواندن اردوغان، از وزارت امور خارجه خواست تا هرچه سریع‌تر سفر اردوغانِ به ایران را لغو کند. وی در گفت‌وگو با تسنیم، اظهارات چندی پیش رئیس‌جمهور ترکیه را “ضدایرانی» خواند و گفت: “وزارت امور خارجه باید متوجه باشد که اظهارات اردوغان متوجه همه ملت ایران است، نه فقط نمایندگان مجلس.»

حقیقت‌پور افزود: “اردوغان توهم رجب پاشا شدن را گرفته و فکر می‌کند می‌تواند امپراطوری عثمانی را زنده کند. دست او به خون مردم سوریه آلوده شد و خیانت بزرگی را نیز در کشتار کردهای کوبانی مرتکب شده است.»

محمدحسن آصفری، دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم از وزارت امور خارجه خواسته تا سفیر ترکیه را اخراج و مانع سفر اردوغان به تهران شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز ۲۶ مارس (۶ فروردین) در آستانه سفرش به ایران، با حمایت از حمله هوایی عربستان و متحدانش به شورشیان یمن، جمهوری اسلامی را به “توسعه‌طلبی» متهم کرد و خواستار خروج “ایران و گروه‌های تروریستی» از یمن شد. وی گفت که جمهوری اسلامی باید به “تمامیت ارضی کشورهای یمن، سوریه و عراق احترام بگذارد». این سخنان اردوغان با واکنش وزیر خارجه ایران و سخنگوی این وزارتخانه روبه‌رو شد.

“اخراج سفیر ترکیه، حداقل انتظار»

آصفری به خبرگزاری تسنیم گفت: “حداقل انتظار از دستگاه دیپلماسی کشور این است که سفیر ترکیه را از ایران اخراج کند و تا مادامی که دولت ترکیه از ملت ایران عذرخواهی نکرده، مانع سفر آقای اردوغان به ایران شود.»

او هم …read more

From:: Oyan News