یمن: میدان جدید جنگ سرد بین ایران و عربستان

Yemen-606-mapb

اویان نیوز:

مسعود ایمانی کله سر – یورونیوز

یمن به رغم بی ثباتی گاه و بیگاه در آن و در تلاقی گاه شرق و غرب، این روزها یکی از بدترین بحران های سیاسی و ناآرامی های چند دهه اخیر را از سر می گذراند. برخی از تحلیلگران آنچه را در یمن اتفاق می افتد، آیینه “جنگ سرد»ایران و عربستان سعودی می دانند.

آنچه یمن را به سوی آغاز جنگ داخلی سوق می دهد رقابت عربستان سعودی سنی مذهب با ایران شیعی مذهب در منطقه است و یمن هم مستثنی نیست.

از همین رو، عربستان و متحدان پادشاه نشین آن در حاشیه خلیج فارس، کنترل حوثی ها بر صنعا، پایتخت یمن را کودتا دانسته اند.

بحران پیچیدۀ یمن ریشه در سیاست، قومیت و قبیله گرایی در این کشور دارد، بحرانی که پتانسیل تزریق تنش بیشتر به روابط دو کشور تولیدکننده بزرگ نفت در خاورمیانه، یعنی ایران و عربستان را دارد. این احتمال هست که بحران یمن این دو رقیب منطقه ای را بیش از پیش رو در روی یکدیگر قرار دهد.

طرف های درگیر در بحران یمن:

حوثی ها یا انصارالله

این گروه فعالیت خود را در قالب جنبش جوانان و با نام “جوانان مومن» در سال ۱۹۹۲ میلادی آغاز کرد، گروهی که هدفش را بر دفاع از حقوق شیعیان زیدی که یک پنجم جمعیت یمن را تشکیل می دهند، بنا نهاده بود. این گروه از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ میلادی با دولت مرکزی یمن در جنگ و مبارزه بوده است. حوثی ها که اخیرا توانستند صنعا، پایتخت یمن را به کنترل خود در آورند متحد ایران به شمار می روند. حوثی ها توسط ایران آموزش نظامی می بینند و پشتیبانی مالی و تسلیحاتی می شوند. اما حوثی ها می گویند چنین حمایتی را از ایران دریافت نمی کنند. آنان کنترل صنعا و بیشتر نقاط یمن را نتیجه انقلاب …read more

From:: Oyan News