مغان: اعتراض شهروندان به بی توجهی مسؤولان در حفاظت از محوطه باستانی «اولتان قالاسی»

20150325_130159

اختصاصی اویان نیوز: جمعی از شهروندان پارس‌آباد ‌مغان در اعتراض به بی توجهی مسؤولان به آثار باستانی این منطقه در محوطه باستانی “اولتان قالاسی» (وارثان) تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش اویان نیوز، چهارشنبه ۵فروردین۹۳ جمعی از شهروندان پارس‌آباد ‌مغان در اعتراض به بی توجهی مسؤولان به آثار باستانی این منطقه در محوطه باستانی “اولتان قالاسی» گرد هم آمده و خواستار جلوگیری از تخریب این محوطه باستانی شدند.

این تجمع به دعوت برخی فعالان اجتماعی شهرستان پارس آباد صورت گرفت.

در این تجمع تعدادی از فعالان اجتماعی، فرهنگی و دوستداران میراث فرهنگی شرکت داشته با در دست داشتن پلاکاردهایی به زبان فارسی و تورکی با مضامین “اولتان قالاسی قورونسون»، “زینت-ی ملک-ی موغان اولتانی گؤزلر گؤزلریم»،”محوطه باستانی اولتان قالاسی محافظت شود» مراتب اعتراض خود را نسبت به بی توجهی و تخریب “اولتان قالاسی» نشان دادند.

شرکت کنندگان در این مراسم با ابراز نگرانی از روند تخریب چندین ساله ی این مکان، فعالیت یک کارخانه شن‌سازی در محوطه “اولتان قالاسی»، نابودی دیوار ضلع شمالی محوطه به بهانه ایجاد جاده مرزی مخصوص مرزبانان، عدم محافظت و مشخص نکردن دقیق محوطه “اولتان قالاسی» را از عوامل اصلی تخریب این میراث فرهنگی می دانند.

خبرگزاریهای مختلف از جمله خبرگزاری میراث فرهنگی (CNH)چندین بار خبر داده اند که تخریب مستمر و ساخت و ساز غیر قانونی یک شرکت کشت و صنعت در محدوده حریم و عرصه محوطه باستانی “اولتان قالاسی»، فعالیت های باستان شناسی در این شهر تاریخی را با مشکل مواجه کرده است.

به ادعای مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری اردبیل، مالکین کارخانه کشت و صنعت سپهری با استفاده از روش های غیر قانونی توانسته اند محوطه ی وسیعی از عرصه و حریم شهر تاریخی “اولتان» را تصرف کنند و به مرور به گستره تصرفات خود بیفزایند.

بنا به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی یحیی نقی زاده مسئول وقت یگان پاسداران میراث …read more

From:: Oyan News