«خصوصی سازی فرمایشی» پتروشیمی میاندوآب را راکد کرد/انتظار ۱۰ساله ی اشتغال زایی برای ۱۲هزار نفر

اویان نیوز: کلنگ احداث پتروشیمی میاندوآب سال ۸۳، بارقه های امیدی برای توسعه اقتصادی و بهبود وضعیت بیکاری این شهر روشن کرد، اما این طرح اسیر پیمانکار ناکارآمد شد و هم اکنون با کمبود منابع اعتباری مواجه است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، انتظار یک دهه ای مردم میاندوآب (قوشاچای) برای آغاز عملیات احداث واحد پتروشیمی در این شهرستان با توجه به شرایط موجود چند سالی نیز طول می کشد، چرا که با وجود مطرح شدن ایجاد شهرک تخصصی پتروشیمی از سال ۹۲ تاکنون اتفاق خاصی در راستا احداث این واحد نیافتاده است.

پروژه پتروشیمی میاندوآب همراه با پتروشیمی مهاباد در سال ۸۳ بعنوان یکی از طرحهای ملی دولت در منطقه کلنگ زنی شد و در سال ۸۴ نیز زمین مورد نیاز برای اجرای طرح تامین و دیوار کشی شد که متاسفانه تا کنون اقدام عملی خاصی در راستای اجرای این طرح انجام نشده است.

بعد از گذشت بیش از ۷ سال مسئولان به این نتیجه رسیدند که پیمانکار طرح پتروشیمی میاندوآب ناکارآمد بوده و باید تغییر یابد از این رایزنیها برای تعیین پیمانکار جدید آغاز و اجرای این طرح به شرکت پتروشیمی باختر واگذار شد، ولی این واگذاری نیز دوای مشکلات پتروشیمی میاندوآب نشد.

عدم تامین مواد اولیه و مشکلات پیش آمده بر سر راه اجرای خط لوله اتیلن غرب کشور نیز از جمله دلایل تاخیر در آغاز عملیات اجرایی پتروشمی میاندوآب عنوان می شد که هم اکنون این خط لوله انتقال نیز به میاندوآب رسیده و مشکلی از این بابت وجود ندارد و بهانه ای برای تامین مواد اولیه قابل قبول نخواهد بود.

هر چند اقتصاد و وضعیت اشتغال میاندوآب به نسبت مهاباد مطلوب نبود ولی طرح پتروشیمی مهاباد اجرایی شده و هم اکنون در مراحل پایانی فاز اول قرار دارد، ولی طرح پتروشمی میاندوآب طرح روی کاغذ با یک تکه زمین خالی …read more

From:: Oyan News