سلماس: «مجسمه فردوسی» به «میدان فردوسی» بازگردانده می شود

اویان نیوز: شهرداری سلماس در اطلاعیه ای اعلام کرده مجسمه فردوسی “به حالت اولیه» خود بازگردانده می شود.

به گزارش اویان نیوز، شامگاه چهارشنبه ۶اسفند۹۳ پایگاه اطلاع رسانی شهرداری سلماس با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده “مجسمه فردوسی» در محل قبلی خود نصب خواهد شد.

در اطلاعیه شهرداری سلماس آمده “تغییر نام میدان فردوسی» براساس روند قانونی و به “درخواست برخی اهالی» صورت گرفته بود.

روابط عمومی شهرداری سلماس علت بازگرداندن تندیس و صرفنظر این ارگان از تغییر نام این میدان را “تکدر خاطر برخی هموطنان ارجمند و نیز سوءاستفاده اجانب و بدخواهان مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» و ” دستور استاندار آذربایجان غربی» عنوان کرده است.

بر همین اساس، تندیس فردوسی “پس از اصلاح در اسرع وقت در محل قبلی خود نصب خواهد شد.»

در روزهای اخیر، پس تغییر نام یکی از میداین شهر سلماس و برداشتن مجسمه فردوسی از این میدان، واکنش های مختلفی به این رویداد صورت پذیرفت.

برخی شهروندان آذربایجانی با راه اندازی کمپینی خرسندی خود را از این اقدام شهرداری سلماس ابراز کردند ولی واکنش های منفی از سوی برخی دانشگاهیان و محققان زبان فارسی و شهروندان اغلب فارسی زبان به این اتفاق کم نبود.

به اعتقاد محققان زبان فارسی فردوسی نماد وحدت ایرانیان بوده و این اقدام شهرداری سلماس در راستای ضربه زدن به وحدت ملی در ایران صورت گرفته است.

با این همه برخی شهروندان آذربایجانی معتقدند، فردوسی نماد نادیده گرفتن هویت های غیر فارس در ایران بوده و در اشعار وی مضامین توهین آمیز به اعراب و تورکان وجود دارد.

مطلب مرتبط:

تقابل باستان گرایی و مدرنیته – یادداشت اویان نیوز

The post سلماس: “مجسمه فردوسی» به “میدان فردوسی» بازگردانده می شود appeared first on پایگاه خبری – تحلیلی اویان نیوز.

…read more

From:: Oyan News