زبان مادری به شکل قانونمند و یک حق باید تدریس شود

توضیح از اویان نیوز: این گفتگو در ویژه نامه روز جهانی زبان مادری نشریه دانشجویی “یولداش» دانشگاه زنجان، در اسفند ۱۳۸۸ منتشر شده بود.

اشاره: تقی رحمانی ۵۰ ساله -روشنفکر دینی- تلاش دارد با “حق» دانستن زبان مادری، دید ایدئولوژیکی به آن را محکوم کند. وی که از فعالان ملی-مذهبی به شمار می‌رود با وجودی که یک سوم از عمر خویش را در حبس گذرانده و نویسنده ۲۶ کتاب، جزوه و مقاله در روزنامه‌ها و مجلات است، در مورد زبان مادری و حقوق ملل غیرفارس نظرات و تفاسیری متفاوت‌تر از همفکران سیاسی‌اش ارائه می‌دهد. دارندۀ جایزه هلمن-همت سال ۱۳۶۹ از سوی سازمان دیده‌بان حقوق بشر شاید به دلیل تحصیل در تبریز و زنجانی بودن همسرش درک بهتری از عمق فاجعه‌ای که در مورد اکثریت غیرفارس ایران در حال وقوع است، دارد چنان که در پی ارائه راه حل‌هایی برای رفع نابرابری از ملل غیرفارس می‌باشد.

آیا زبان مادری مهم است؟

زبان مادری مهم است و ایدئولوژی نیست، بلکه یک حق است و به لحاظ حق بودنش هیچ کس را نباید از آن محروم کرد و البته نباید آن را تبدیل به ایدئولوژی کرد.

من یک سری دلایل مذهبی برای این مسئله دارم؛ به طور مشخص قرآن می‌گوید که با زبان هر قوم با آنها حرف زدیم تا بهتر متوجه بشوند.

یک سری دلایل اعتقادی و فلسفی برای این دارم: اساساً انسان‌ها در یک محیطی به دنیا می‌آیند که واژه‌ها و فضای جغرافیایی کمک می‌کند به آن فضا. پس برای بهتر درک کردن و فهمیدن آن فضا و مفاهیم باید با زبانی که راحت‌تر هستند، حرف بزنند.

یک مسئله حقوقی هم برای این حق وجود دارد که هم در حقوق بشر هست و هم در قانون اساسی فعلی که اشاره دارد که هر کس باید به زبان خودش حرف بزند.

یک مورد ملی هم بنده اعتقاد دارم و این حق …read more

From:: Oyan News