آذربایجان غربی: وضعیت بحرانی ۳۴ اثر تاریخی/عدم تخصیص اعتبارات مرمتی و حفاظتی

shehrdarı urmu

اویان نیوز: وضعیت بسیاری از آثار تاریخی آذربایجان غربی نامناسب بوده و ۳۴ اثر مهم تاریخی نیز به دلیل بی توجهی چندین ساله مسئولان و نبود اعتبارات مرمتی و حفاظتی در آستانه تخریب کامل قرار دارند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، آذربایجان غربی با بیش از یک هزار و ۴۷۲ اثر تاریخی که قدمت بسیاری از آنها به هزار سال قبل برمی گردد، از وضعیت نگهداری و مرمت نامناسب آثار تاریخی رنج می برد.

عدم وجود زیرساخت های لازم گردشگری از جمله نبود سرویس های بهداشتی و کمپینگ های اسکان مسافر در مکان های تاریخی از جمله قره کلیسا نهمین اثر ثبت شده جهانی ایران، مجموعه جهانی تخت سلیمان، قلعه بسطام و تپه تاریخی حسنلو و … به همراه عدم کمبود اعتبار و ضعف مدیریتی در این حوزه برای نگهداری و مرمت آثار تاریخی از مشکلاتی است که نیازمند توجه ویژه مسئولان است.

وضعیت نامساعد جوی در این استان نیز دست به دست غفلت مسئولان داده و امروز بسیاری از آثار تاریخی استان که نماد هویت و تمدن این دیار است در معرض تخریب، آسیب و نابودی کامل قرار گرفته است.

اقامت شهرداری اورمیه در بنایی ۸۳ ساله

مسجد جامع اورمیه، پل های تاریخی آذربایجان غربی از جمله باراندوز، کاخ موزه باغچه جوق ماکو، مقبره سردار بوکان، خانه کبیری و بازار تاریخی خوی آثار تاریخی و فرهنگی هستند که امروز در آستانه تخریب قرار دارند.

اقامت برخی نهادهای اجرایی در بناهای تاریخی آذربایجان غربی از جمله بهره برداری شهرداری اورمیه از ساختمان ۸۳ ساله بلدیه و هلال احمر تکاب در قلعه اربابی این شهرستان، نیز یکی از مشکلاتی است که باید نسبت به رفع آنها اقدام کرد.

در این میان غفلت مسئولان میراث فرهنگی از ثبت حریم آثار تاریخی در وقت معین نیز به این مشکلات دامن می زند. بلای دیگری که غیر از نقض …read more

From:: Oyan News