میانه: «قیز کؤرپوسی» در حال نابودی کامل

qız körpüsü (2)

اویان نیوز: “قیز کؤرپوسی» یا همان پلدختر میانه ، یادگاری تاریخی از قرن هشتم هجری که به واسطه بی اعتنایی و سهل انگاری در حفظ و مرمت در حال نابودی کامل است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از نصر نیوز، مجید رحیمی کارشناس مرمت و احیاء آثار باستانی عوامل تخریب کننده “قیز کؤرپوسی»، را آب شور رودخانه، آب و هوای سرد و مرطوب منطقه و آلودگی های محیطی و انسانی می داند.

به گفته ی وی: با پیدایش و ظهور علائم ناشی از رطوبت در دیواره ها ، کدر شدن رنگ جداره های اتاق ها ، پیدایش مصالح نمک دار (شوره زدن)، فرسایش و سائیدگی تزئینات دیوار های داخلی و خارجی آن افزایش یافته و به سبب آن شاهد تغییر رنگ اصلی آجرها و مصالح بکار رفته در سرتاسر بنا هستیم.

رحیمی افزود : آسیب های ناشی از یخبندان و ترک خوردگی پوسته ، رشد گیاهان آوندی و گلسنگ ها در پیکره بنا ، موجب سایش سطوح بیرونی پل شده و آن را با مرگ زودرس مواجه می سازد.

وی همچنین با ذکر این نکته که مرمتگران و معماران فرهنگی استان پس از ترمیم ناموفق و غیراصولی آن مسبب تخریب بیشتر پل گشته اند ، افزود : اساتید گمنام معماری میانه همچون مرحوم احمد نجاری حاضر بود، پس از مرمت کامل این پل در زیر آن بایستد تا ثابت کند که این پل را می توان ترمیم کرد. اما متاسفانه مسئولان میراث فرهنگی صدای این معمار را نشنیدند.

وی با انتقاد شدید از وجود تاسیسات انسانی و تخلیه چاه فاضلاب و زباله های آن در مجاورت “قیز کورپوسی» از مسئولان شهرستان و استان خواست تا هرچه سریعتر نسبت به رفع این خطر بالقوه چاره ای بیاندیشند.

یادگاری نویسی های برخی افراد ناآگاه در جای جای پیکره “قیز کؤرپوسی»، سبب مخدوش شدن چهره ی …read more

From:: Oyan News