«۶۰۰ دریاچه» روزمینی و زیرزمینی در حال خشک شدن هستند

اویان نیوز: عیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه از خشک شدن ۶۰۰ تالاب در ایران خبر داد.

به گزارش رادیوفردا به نقل از خبرگزاری ایرنا، شامگاه جمعه ۱۷بهمن۹۳ عیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه، گفت که ۶۰۰ دریاچه روزمینی و زیرزمینی در ایران در حال خشک شدن هستند که ۱۰ دریاچه زیرزمینی است.

حمید چیتچیان، وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران، در مرداد ماه گفته بود که ۲۹۶ دریاچه در ایران در حال خشک شدن هستند.

در همین حال مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی شرکت مدیریت منابع آب ایران از کاهش ۲۱ درصدی ورود آب به سدها نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود که مخازن سدهای ایران به طور متوسط حدود ۴۱ درصد پر هستند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، یعقوب همتی روز شنبه ۱۸ بهمن گفت که ۸۷ سد ایران نیز کمتر از ۴۰ درصد ذخیره آب دارند.

شاهرخ فاتح، رئیس مرکز ملی خشکسالی ایران، روز سه‌شنبه، ۲۲ مهر، از کاهش پیاپی بارندگی در ۱۹ استان کشور در دو سال گذشته خبر داده و این کاهش را “زنگ خطر خشکسالی شدید» در این مناطق از ایران دانسته بود.

ایران دچار “خشکسالی هیدرولوژیکی» شده‌است

به گزارش ایسنا، یعقوب همتی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی شرکت مدیریت منابع آب ایران روز شنبه هم‌چنین گفت که کشور دچار “خشکسالی هیدرولوژیکی» شده‌است.

یعقوب همتی افزود که از ابتدای سال آبی (مهر ۹۳ تا نیمه بهمن ماه) بارندگی در ۲۴ حوضه آبریز “درجه یک» نسبت به “متوسط درازمدت» کاهش و تنها در شش حوضه آبریز “درجه یک» بارندگی افزایش یافته‌است.

به گفته همتی، کاهش بیش از ۳۵ درصدی جریان سطحی آب نسبت به “متوسط درازمدت» بیانگر “خشکسالی هیدرولوژیکی» است.

وی تصریح کرد: “با توجه به این که در کل کشور شاهد ۵۰ درصد، کاهش جریان سطحی هستیم، کشور دچار خشکسالی هیدرولوژیکی شده‌است.»

به گفته همتی، از ابتدای سال آبی، (مهر ۹۳ تا نیمه بهمن ماه) …read more

From:: Oyan News