یک امضا برای زبان مادری

اویان نیوز: به تازگی گروهی از فعالان آذربایجانی با راه اندازی کمپینی خواستار “کسب مجوز رسمی برای گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در ایران» شدند.

به گزارش اویان نیوز، این فعالان آذربایجانی از شهروندان آذربایجانی خواسته اند با امضای “نامه هایی»، برای گرامیداشت روز جهانی زبان مادری از سوی مسئولان دولتی، مراسم بزرگداشتی برگزار شود.

این گروه از فعالان آذربایجانی در نامه های جداگانه به استانداریهای تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، قزوین، قم و گیلان درخواست های خود را مطرح کرده اند.

در این نامه از استاندارهای استان های ترک نشین خواسته شده :” مجوز، جا، هزینه و همکاری های لازم برای برگزاری روز جهانی زبان مادری ( دوم اسفند ۹۳ ) را مبذول فرمایند.»

در بخشی از این نامه ها آمده است: “این مراسم با سرعنوان های مقاله خوانی راجع به زبان مادریمان ( زبان تُرکی آذربایجانی ) و ذکر اهمیت، زیبائی ها، قواعد، گذشته، حال و آینده آن، شعر خوانی و اجرای موسیقی زنده، اجرای برنامه های مرتبط با کودکان همچون نمایش، همخوانی، مسابقه، و .. برگزار خواهد گردید.»

به نوشته صفحه ی فیسبوکی که به همین منظور ساخته شده، تاکنون بیش از ۵۰۰ تن از شهروندان آذربایجانی در “دنیای حقیقی» این نامه ها را امضا کرده اند.

روز ۲۱ فوریه (۲ اسفند) از سوی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) به عنوان روز جهانی زبان مادری برگزیده شده است.

در سالهای گذشته همزمان با فرا رسیدن روز جهانی زبان مادری، فعالان آذربایجانی در شهرهای مختلف آذربایجان با برگزاری مراسماتی این روز را گرامی می داشتند.

این مراسمات در اغلب موارد با برخوردهای امنیتی مواجه شده است.

سال گذشته هم زمان با روز جهانی مادری بیش از صد تن از فعالان و شهروندان آذربایجانی به دلیل شرکت در مراسمات گرامیداشت این روز، در شهرهای اهر، تهران و پارساباد مغان از سوی ماموران امنیتی …read more

From:: Oyan News