تبریز: مجموعه ربع رشیدی در آستانه ویرانی

rashidi 1

اویان نیوز: چیزی حدود هفت‌صدسال پیش در شهر تبریز دانشگاهی به نام رشیدالدین فضل‌الله همدانی بنا شد. رشیدالدین فضل‌الله رجل سیاسی و تاریخ‌نگار و پزشک ایرانی قرن هفتم (۶۴۵- ۷۱۸ ه.ق) بود. او نویسنده کتاب جامع‌التواریخ یا تاریخ رشیدیه از آثار ارزشمند و کهن تاریخی به زبان فارسی است که این کتاب درباره تاریخ و اسطوره‌ها و باورها و فرهنگ قبایل تورک و مغول و هم‌چنین تاریخ ادیان است. رشیدالدین همینطور وزیر غازان‌خان از حکمرانان وقت آن دیار بود. در آن دوره این دانشگاه شامل چهار دانشکده بود که در چهار طرف آن قرار گرفته بود و از همین رو اربع یا چهار عربی را به خود اختصاص داده بود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از سایت توانا، ربع رشیدی شهر کوچکی بود شامل کتاب‌خانه‌، مدرسه، حمام، مهمان‌سرا، دارالایتام و مدارس عالی و کارگاه‌های صنعتی و آن‌طور که گفته می‌شود فضل‌الله همدانی برای تامین هزینه‌های این مرکز علمی، املاک فراوانی را در نقاط مختلف از عراق و افغانستان و گرجستان و آدربایجان و سوریه و … وقف این مرکز کرده بود.این مجموعه در دامنه کوه سرخاب قرا گرفته که جایی بسیار زیبا است.

ربع رشیدی در انتهای محله ششگلان، منتهی به محله باغمیشه و ولیانکوه (بیلان‌کوه) قرار گرفته است و از هر طرف توسط باغ‌های زیبا و درختان انبوده احاطه شده است.

این بنا مانند بیش‌تر بناهای قدیم دارای حصار و برج و بارو است؛ این بنا کتاب‌خانه‌ای ‌داشته که در دوره‌ی خود بزرگ‌ترین کتاب‌خانه به شمار می‌رفته است. از مفاد نامه‌ای که فضل‌الله همدانی به دو پسر خود نوشته و تاریخ‌نگاران به آن استناد می‌کنند چنین برمی‌آید که این مدرسه مرکز ِ بزرگ تحصیل دانش‌پژوهان بوده است که از هر علمی شعبه‌ای در آن تاسیس شده و شش هزار دانش‌جو در آن به کسب علوم زمانه مباردت می‌ورزیده‌اند. از هر نقطه مدرسان بزرگ به این مدرسه …read more

From:: Oyan News