دفن خودسرانه یک شهروند بهایی اهل تبریز در حوالی میاندوآب

اویان نیوز: پوراندخت میثاقی شهروند بهایی ساکن تبریز پس از فوت توسط نیروهای دولتی و به طور خودسرانه در گورستانی دورافتاده در حوالی میاندوآب دفن شد. نیروی های دولتی پس از گذشت یک هفته از تدفین با اصرار خانواده، محل دفن را به بازماندگان گفته اند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از هرانا، پوراندخت میثاقی شهروند بهایی روز ۲۲ تیرماه سال جاری در شهر تبریز فوت کرد.

یکی از فرزندان این شهروند بهایی در گفتگو با هرانا گفت: “از آنجا که درگذشتگان بهائی اجازه نداشتند در محل شستشوی آرامگاه عمومی تبریز (وادی رحمت) شستشو شوند، مقدمات دفن طبق آئین بهایی در منزل و توسط خانواده و اقوام صورت گرفت.»

وی در ادامه افزود: “سپس به مسئولان در وادی رحمت اطلاع داده شد. آنها گفتند حق ندارید و نداریم در وادی رحمت دفن کنیم. ما خودمان می آییم و تحویل می گیریم و در مقابل سوالات متعدد فقط سکوت کردند و در انتهای مکالمه گفتند به شما مربوط نیست کجا میبریم و کجا دفن می کنیم و در مقابل اعتراض خانواده بسیار توهین آمیز پاسخ داده و گفتند که ما به زور متوسل می شویم. خانواده در نهایت ناچاری جسد را تحویل مسئولان دادند.»

این عضو خانواده میثاقی در مورد قوانین آئین بهایی در مورد دفن فوت شدگان پیرو این آیین توضیح داد: “علت اصرار ما مبنی بر دفن در تبریز، قانون و حکم مذهبی ماست که شخص در گذشته حداکثر باید در فاصله یکساعت از محل مرگ دفن شود و دفن باید در صندوق (تابوت) صورت گیرد.»

وی با بیان “مصادره شدن جسد» در ادامه تاکید کرد: “بعد از حدود یک هفته به خانواده اطلاع داده شد که ما جسد را در نقطه ای نزدیک شهر میاندوآب دفن کرده ایم. میتوانید از هم عقیده ای های خود محل و آدرس را سئوال کنید. خانواده به سرعت عازم میشوند. …read more

From:: Oyan News