ادامه سقوط بهای نفت

اویان نیوز: بهای نفت‌خام به کمتر از ۲۷ دلار در هر بشکه رسید. این بیشترین سقوط بهای نفت در ۱۲ سال گذشته است و به اقتصاد کشورهای متکی به درآمدهای نفتی، آسیب‌های جدی وارد خواهد کرد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، بهای نفت‌خام در بازار آمریکا با سقوطی که از سال ۲۰۰۳ بی‌سابقه است، در روز چهارشنبه (۳۰ دی/ ۲۰ ژانویه) به کمتر از ۲۷ دلار در هر بشکه رسید. ثبت رکوردی تاریخی در سقوط بهای نفت‌خام، نتیجه اشباع عرضه در بازارهای جهانی است و برخی تحلیلگران بازار انرژی می‌گویند ممکن است مدتی طولانی ادامه یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بهای نفت‌خام در سال جاری میلادی تا کنون کاهشی ۲۵ درصدی را پشت‌سر گذاشته و این شیب تند کاهش قیمت‌ها از زمان بحران اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۹ سابقه نداشته است. به رغم کاهش تاریخی قیمت، کشورهای تولیدکننده نفت همچنان به صدور نفت‌خام به بازار اشباع‌شده جهانی ادامه می‌دهند.

کاهش رشد اقتصادی در جهان، به ویژه در چین، در کنار افزایش چشمگیر عرضه نفت در پی لغو تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران، از مهم‌ترین علل سقوط بهای نفت‌خام در بازارهای جهانی است. با گشایش بازارهای بورس در روز پنج‌شنبه، بهای نفت‌خام به ثباتی نسبی رسیده است.

گفته می‌شود در حال حاضر تولیدکنندگان نفت چیزی در حدود دو میلیون بشکه نفت مازاد بر نیاز بازارهای جهانی عرضه می‌کنند. تحلیلگران بازار هشدار می‌دهند که ادامه اشباع بازار نفت‌خام فشارهای کمرشکنی به همه بازارهای جهانی وارد خواهد کرد.

ونزوئلا خواستار برگزاری نشست اضطراری کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) شده است تا نمایندگان کشورهای عضو راهکارهایی برای افزایش بهای نفت بیابند. برخی از کشورها با درخواست این کشور برای برگزاری نشست اضطراری مخالفت کرده‌اند.

از آنجایی که برخی کمپانی‌های کشتی‌رانی اعلام کرده‌اند که به زودی روابط تجاری خود با ایران را از سر خواهند گرفت، برخی تحلیلگران بر این باورند …read more

From:: Oyan News